Ideal Group of Institutions, Ghaziabad
“Glimpse of Encouragement”
Personal level interaction among its family members (i.e. Students, Faculty & Staff members of Ideal Family) to improve the personality of students and quality of life in the campus. To encourage our humble motto, every week we conduct extra-curricular activities on weekends.

Photos of Workshop "After Final Year"(One Day) & “MATLAB /SIMULINK" (Three Days) Activity on Friday, 23 September 2016


Er. Amit Kumar Jaiswal
(DSW)
The Founding Members of IDEAL

Conducted By
        
    Organising Committee of Workshop "After Final Year"   
Mr. Vivek Kumar Singh
Mr. Prateek Rajput
    		Mr. Vishnu Kuntal                
    Supporting Faculties   
Mr. Yadvendra Mishra
Mr. Prabodh Dwivedi
Mr. Rahul Jaipuria
    Higher Dignitories   
Dr. P. K. Chakraborty
Dr. M. K. Singh
Dr. Dharmendra Singh
Mr. D. P. Singh
 “Organising Committee of Workshop MATLAB /SIMULINK ” 
Ms. Arika Singh  (H.O.D)(coordinator)
Mr. Ravinder singh & Ms. Rakhi  (Co-coordinators  of  the Workshop)
Ms. Juhi jain
Mr. Gaurav Singh
Mr. Atul Kumar (Lab Assistant )
 “Name of the  five  best   selected   candidates  by CETPA infotech PVT ltd.” 
1. Ms. Minakshi                     EN IV YEAR
2. Mr. Ashutosh Singh          EC  II YEAR
3. Mr. Mayank                       EC II YEAR
4. Mr. Deepak Singh              EC II YEAR
5. Ms. Shweta Srivastava       EN IV YEAR 



 
  
					
				





List of Participants
                       
                   List of Participants of “Workshop "MATLAB /SIMULINK"                          

 “Name of the five best Selected Candidates  by CETPA infotech PVT Ltd.” 
			1. Ms. Minakshi                       EN IV YEAR
			2. Mr. Ashutosh Singh            EC  II YEAR
			3. Mr. Mayank                         EC II YEAR
			4. Mr. Deepak Singh               EC II YEAR
			5. Ms. Shweta Srivastava       EN IV YEAR 
      
    S. No	    Name		      	     		       		  
       	
	B.TECH (ECE)-II Year
	
	1	Deepak Singh
	2	Neeraj Jaiswal
	3	Ashustosh Singh
	4	Ashish Yadav
	5	Rohit Rathore
	6	Abhishek Verma
	7	Mayank Kr. Singh
	8	Abhishek Pandey
		
	B.TECH (ET/ECE)-III Year
	
	9	Pulkit Srivastava
	10	Neelesh Vishwakarma
	11	Abhishek Vishwakarma
	12	Abhishek Kr. Singh
	13	Dhiraj Jaiswal
	14	Hassan Khalid
	15	Praveen Prasad

	B.TECH (ET/ECE)-IV Year	

	16	Mohd. Tahseen Khan
	17	Shivam Gupta
	18	Rahul Chaurasia
	19	Madhu
		
	B.TECH (EN)-II Year
	
	20	Salil kr. Pandey
	21	Vivek Kumar
	22	Ayush Chandra
	23	Neeraj Kr. Pandey
	24	Mritunjay Pradhan
	25	Vickey Kumar
	26	Akash Pandey
	27	Rishabh Singh
	28	Aayush Chaudhary
		
	B.TECH (EN)-III Year
	
	29	Nivedita
	30	Ananteshu Srivastava
	31	Shubham Giri
	32	Anurag Singhal
	33	Prabal Baranwal
		
	B.TECH (EN)-IV Year
	
	34	Minakshi Singh
	35	Preeti Mishra
	36	Shweta Srivastava
	37	Varun
	38	Akanksha Yadav
	39	Arham
	40	Ashutosh Chaudhary
	41	Lakshya
	42	Sonu Kumar
	43	Aayush Srivastava
	44	Abhishek Kumar Yadav
 	           
                   List of Participants of “Workshop "After Final Year" 
      
   		   POSITION HOLDERS IN GATE MOCK PAPER	
					
	1	PIYUSH						ME		4TH
	2	RATNESH PANDEY			ME		3RD
		GANGESH					ME		4TH
	3	SANKET MISHRA			ME		3RD

	 S. No	    Name		      	     		Year and Branch  
    
	1	SANKET MISHRA			ME		3RD
	2	RATNESH PANDEY			ME		3RD
	3	JAVED AHMAD				ME		3RD
	4	JAINUL HAQUE				ME		3RD
	5	ANURAG DUBEY				ME		3RD
	6	AMIT PAL					ME		3RD
	7	AMKUSH SAROJ				ME		3RD
	8	ANKUSH					ME		3RD
	9	SHUBHDHA SHREE			ME		3RD
	10	MOHIT NAGAR				ME		3RD
	11	MAYANK PAL				ME		3RD
	12	CHANDAN					ME		3RD
	13	NISHANT					ME		3RD
	14	PAWAN						ME		3RD
	15	PUJA						ME		3RD
	16	SAURAV MADHESIA			ME		3RD
	17	RAHUL KASHYAP			ME		3RD
	18	RAJESH MAURYA			ME		3RD
	19	SANDEEP KUMAR			ME		3RD
	20	VIVEK RAJPUT				ME		3RD
	21	SOVINDRA					ME		3RD
	22	PIYUSH						ME		4TH
	23	ANOOP PRATAP				ME		4TH
	24	GANGESH					ME		4TH
	25	ADITYA MANI VATS			ME		4TH
	26	OMKAR						ME		4TH
	27	NIKHIL						ME		4TH
	28	RAHUL YADAV				ME		3RD
	29	SHUBHAM RAGHUVANSHI	ME		3RD
	30	VISHAL KUMAR				ME		3RD
	31	UMESH KUMAR				ME		3RD
	32	SACHIN GANGWAR			ME		3RD
	33	ROHIT PRAJAPATI			ME		3RD
	34	ROHIT JAISWAL				ME		3RD
	35	RAHUL PATEL				ME		3RD
	36	SATYAM SRIVASTAVA		ME		3RD
	37	SAURAV SRIVASTAVA		ME		3RD