Ideal Group of Institutions, Ghaziabad
“Glimpse of Encouragement”
Personal level interaction among its family members (i.e. Students, Faculty & Staff members of Ideal Family) to improve the personality of students and quality of life in the campus. To encourage our humble motto, every week we conduct extra-curricular activities on weekends.

Photos of Stone Painting, Salad Decoration, Mehndi, Bike Rodeo and Tug of war Activity on Sunday, August 28, 2016


Er. Amit Kumar Jaiswal
(DSW)
Conducted By




List of Participants
                           
                   List of Participants of “Stone Painting" Competition 
      
      S. No	    Name		      	     	    Year and Branch  
	1	Pawan kumar				Mech	3rd  			(3rd Prize)  
	2	Prakash chandra Srivastava	Mech	3rd
	3	Abhay Panday				Mech	1st 
	4	Javed alli					Mech	2nd
	5	Nadeem Khan				Mech	2nd
	6	Ajruddin 					Mech	2nd
	7	Abdul Kadir				Mech	1st 
	8	Sonu Kr Yadav			Mech (Dip)	2nd
	9	Md. Junaid Tariq			Mech (Dip)	2nd
	10	Dewansh Kumar			Mech (Dip)	2nd
	11	Aman Gautam				Mech (Dip)2nd 		(2nd Prize) 
	12	Abhishek Kamat			B.Arch	2nd 			(1st Prize) 
	13	Md. Shadab				Mech (Dip)	2nd
	14	Rohit Chaudhary			Mech (Dip)	2nd
	15	Jai Sharma				Mech (Dip)	1st 
	16	Ishan Bansal				Mech (Dip)	1st 
	

                   
              List of Participants of “Salad Decoration ” Competition 
      
      S. No	     Name                        Year and Branch  

        1	Akansha			B.Tech	CE	III	
	2	Shubhdha		B.Tech	ME	III	
	3	Nivedita			B.Tech	EE	III	First Position
	4	Pratiksha			B.Tech	EC	III	first Position
	5	Ankur			Diploma	ME	I	
	6	Ashish Tyagi		Diploma	ME	I	
	7	Sachin			Diploma	ME	I	
	8	Harsh			Diploma	ME	I	
	9	Salvin			Diploma	ME	I	
	10	Jai				Diploma	ME	I	
	11	Gaurav			Diploma	ME	I	
	12	Anoop Pratap Singh	B.Tech	ME	IV	Second Position
	13	Aman Mishra		B.Tech	ME	IV	second Position

                           
                   List of Participants of “Mehendi" Competition 
      
      S. No	    Name		      	     Year and Branch  
	1	Mohini			B.Tech	ME	III	First Position
	2	Garima			B.Tech	CE	III	Second Position
	3	Mansi			B.Tech	MBA		
	4	Nivedita			B.Tech	EE	III	
	5	Pratiksha			B.Tech	EC	III	
	6	Preeti			MBA		II	
	7	Mashaba			Diploma	ME	II
                           
                   List of Participants of “Bike Rodeo" Competition 
      
      S. No	    Name		      	     Year and Branch  
	1	VIKRAM SINGH			ME/I	
	2	GAUTAM KUMAR		CS/I	
	3	GOPAL KUMAR			ME/I	
	4	VISHAL RAI				ME/II	
	5	ROHIT RATHORE			EC/II	
	6	NEERAJ JAISWAL 		EC/II	
	7	SHIVAM SHUKLA 		CE/III	
	8	SHUBHAM TIWARI		CS/II	
	9	RAJ DEVI				CS/II	
	10	SHUBHAM SONI			CS/II	
	11	UMANATH GUPTA		CE/III	
	12	SHASHANK SINGH		CE/III	
	13	ANKIT SRIVASTAV		IT/III	
	14	ASHUTOSH BHARDWAJ	ME/III	
	15	KULDEEP SINGH			EC/II	
	16	AMIT SINGH				CE/II	
	17	AKSHAY MISHRA		CS/II	
	18	ABHAY DUBEY			ME/II	
	19	CHAUDHARY ARYASH	ME/I	RUNNER UP
	20	ANUJ MAURYA			ME/II	
	21	AAYUSH SRIVASTAV		CE/II	
	22	PRICE MAURYA			CE/II	
	23	HEMANT YADAV		
	24	PIYUSH SINGH		
	25	AKHILESH YADAV		CS/III	WINNER
	26	ASHUTOSH PANDEY		EE/III	
	27	SHOBHIT GUPTA		
	28	RAVI MAURYA		
	29	UJJAWAL SINGH		
	30	SWAPNIL SINGH			EE/III	
	31	MOHIT SINGH			EE/III	
	32	SAHIL	I	
	33	SALVIN SHARMA		ME/I	
	34	ANOOP PRATAP			ME/IV	
	35	NEERAJ GUPTA			ME/IV	
	36	JAI SHARMA				ME/I	
	37	YOGESH RAJPUT			CE/IV	
	38	SHUDHANSHU MISHRA	ME/III	
	39	HEMANT KUMAR SINGH	ME/I	
	40	AWINDER				CE/II	
	41	ESHAN VAISHYA			B.ARCH/V	

 
                           
                   List of Participants of “Tug of War" Competition 
      
      S. No	    Name		      	     Year and Branch  
	1	ASHISH TYAGI			DIPLOMA ME- Ist YEAR
	2	ANKUR RAGHAV			DIPLOMA ME- Ist YEAR
	3	HARSH JHA				DIPLOMA ME- Ist YEAR
	4	JAY SHARMA			DIPLOMA ME- Ist YEAR
	5	GAURAV				DIPLOMA ME- Ist YEAR
	6	AMAN GAUTAM			DIPLOMA ME-2nd YEAR 
	7	AYUSH TYAGI			DIPLOMA CE- Ist YEAR
	8.	SACHIN					DIPLOMA ME- Ist YEAR
	9.	RITESH					DIPLOMA ME- Ist YEAR
	10	SALVIN					DIPLOMA ME- Ist YEAR
	11	ABHAY					DIPLOMA ME- Ist YEAR
	43	Md. ZUNED				DIPLOMA ME- Ist YEAR
	12	ABDUL KADIR			DIPLOMA ME- Ist YEAR
	13	ANDEEM KHAN			DIPLOMA ME- Ist YEAR
	14	DEVANESH				DIPLOMA ME- Ist YEAR
	15	AZZURDEEN				DIPLOMA ME-2nd YEAR
	16	GAUTAM				DIPLOMA CE-1ST YEAR
	17	ANOOP PRATAP SINGH	B.TECH ME – 4TH YEAR	
	18	ANUJ KUMAR			B.TECH ME – 4TH YEAR	
	19	DEEPAK					B.TECH ME – 4TH YEAR	
	20	UMESH					B.TECH CS-2nd YEAR 	
	21	SHUBHAM				B.TECH CS-2nd YEAR	
	22	AKSHAY				B.TECH CS-2nd YEAR	
	23	MAYANK				B.TECH EC-2nd YEAR	
	24	NEERAJ					B.TECH EC-2nd YEAR	
	25	ASHISH					B.TECH EC-2nd YEAR	
	26	SHUBHAM				B.TECH CE-2nd YEAR	
	27	ROHIT					B.TECH EE-2nd YEAR	
	28	KULDEEP				B.TECH EC-2nd YEAR	
	29	ASARAF					B.TECH CS-2nd YEAR	
	30	KAILASH				B.TECH CS-2nd YEAR	
	31	RAHUL					B.TECH ME-2nd YEAR	
	32	PIYUSH SINGH			B.TECH CS-1ST YEAR	
	33	UZVAL					B.TECH CS-1ST YEAR	
	34	PRAKASH				B.TECH CS-1ST YEAR	
	35	KULDEEP				B.TECH CS-1ST YEAR	
	36	SAKTI					B.TECH CS-1ST YEAR	
	38	SHOHIL					B.TECH CS-1ST YEAR	
	39	RAVI					B.TECH CS-1ST YEAR	
	40	HEMANT				B.TECH CS-1ST YEAR	
	41	KESHAV					B.TECH ME-1ST YEAR	
	42	AMIT					B.TECH ME-1ST YEAR